Okulary przeciwsłoneczne damskie – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Okulary przeciwsłoneczne damskie to obowiązkowy element garderoby każdej kobiety. Ich zakup nie jest jednak wbrew pozorom rzeczą prostą. Zwrócić bowiem trzeba uwagę na kilka podstawowych aspektów.

Okulary przeciwsłoneczne damskie to obowiązkowy element garderoby każdej kobiety
Autor zdjęcia: SparkFunElectronics

Przede wszystkim każde okulary przeciwsłoneczne damskie powinny posiadać filtry chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB (więcej). Najlepiej postawić na soczewki z filtrem 400. Źrenice oczy wyeksponowane na promieniowanie słoneczne zwężają się, co jest naturalną reakcją obronną. Okulary słoneczne z wysokim filtrem skutecznie chronią oczy, źrenice zasłonięte ciemnym szkłem nie zwężają się. W sytuacji gdy soczewki nie mają jednak filtru, do źrenicy przedostają się szkodliwe promienie słoneczne niszcząc wzrok.

Nie bez znaczenia jest również kolor szkieł. Szkła brązowe przebarwiają na przykład widziany obraz, ale z drugiej strony są bardzo skuteczne na plaży. Z kolei szkła szare czy szarozielone nie wpływają na kolorystykę przedmiotów. Natomiast odcienie słońca – żółty i pomarańczowy zwiększają znacząco kontrast widzenia w pochmurne dni. Ważnymi cechami okularów przeciwsłonecznych są także polaryzacji i antyrefleks, zwłaszcza jeśli używane są podczas jazdy samochodem. Powłoka antyrefleksyjna nie zmienia kolorystyki i kontrastu widzianego obrazu, a zapobiega odbijaniu się światła od oka. Podobnie działa też filtr polaryzacyjny redukujący odblaski światła od wody czy karoserii. Wzmacnia w ten sposób kolorystykę widzianych przedmiotów.

Podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych należy zwrócić uwagę na kształt twarzy. Poza tym barwa oprawek powinna zostać dopasowana do koloru włosów i cery. W ren sposób można twarz wymodelować, optycznie ją wyszczuplić i ukryć ewentualne mankamenty. Wybór na rynku jest ogromny.